Pływanie na
desce SUP
SUP BAZA

ORŁOWO PRZY PLAŻY

 SZKOŁA  & WYPOŻYCZALNIA

NAUKA PŁYWANIA NA DESCE SUP

Nauka pływania na desce SUP
czyli prawidłowego wiosłowania i surfowania.
kurs sup DLA CIEBIE

Nauka pływania na desce SUP
Nauka pływania na desce SUP
Nauka pływania na desce SUP

W trakcie naszego kursu "Nauka pływania na desce SUP", zgodnie z metodologią Academy of Surfing Instructors (ASI), nauczymy Ciebie prawidłowo wiosłować na stojąco. Zapoznaj się z przykładowymi pytaniami, na które znajdziesz odpowiedzi podczas naszego kursu w SUP Bazie "Orłowo przy plaży":

 • od czego zacząć pływanie na desce SUP?
 • jaka technika wiosłowania  jest prawidłowa?
 • jaki jest prawidłowy uchwyt i wysokość wiosła?
 • jak przenosić ciężar kiedy łapiemy falę? 
 • jak powinno się utrzymywać równowagę?
 • jaka powinna być pozycja i postawa ciała?
 • jak płynąć pod wiatr?
 • jaka deska będzie dla nas odpowiednia?
 • czym jest leash a czym fin i o czym pamiętać?
 • na co zwrócić szczególną uwagę przy wiosłowaniu?

Nasz kurs  - Pływanie na desce SUP - jest skierowany, zarówno dla początkujących jak i średnio zaawansowanych. Mamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie i chcemy się nimi z Tobą podzielić! Pamiętaj - zawsze przed pływaniem na desce SUP sprawdzaj warunki atmosferyczne, nie kieruj się brawurą lecz rozsądkiem! Szczególnie na morzu mierz siły na zamiary! Zobacz nasze trasy, wzdłuż  których odbywają się nasze zajęcia i kursy z pływania na desce SUP!

ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA NA PLAŻY W TRAKCIE NASZEGO KURSU SUP:

ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA NA WODZIE W TRAKCIE NASZEGO SZKOLENIE SUP:

Na początku w trakcie kursu "NAUKA PŁYWANIA NA DESCE SUP", opartego na metodologii ASI, nauczymy Ciebie 10 najważniejszych rzeczy:

1. Jak prawidłowo wybrać deskę SUP? Pływanie na desce SUP

Deska SUP zawsze powinna być dobrana indywidualnie. Satysfakcja z deski będzie tym większa im bardziej weźmie się pod uwagę aktualne umiejętności osoby kupującej jak i jej oczekiwania względem pływania na desce SUP - do czego ma służyć czy do surfowania, czy do racingu albo "all round" do wycieczek po jeziorach. W skrócie pierwszą pompowana deskę dla osoby początkującej powinna cechować duża wyporność, istotnie wpływająca na stabilność podczas "chodzenia po wodzie". Jeżeli skorzystasz ze sprawdzonych rozwiązań pływanie na desce SUP będzie znacznie łatwiejsze. U nas w SUP BAZIE dowiesz się również jak deskę SUP przechowywać, składać i serwisować. Więcej informacji o desce i sprzęcie znajdziesz poniżej lub na stronie naszego SKLEPU albo u nas, w bazie, na miejscu w Orłowie.

nauka pływania na desce SUP
nauka pływania na desce SUP

2. Jak odpowiednio skompletować pełne wyposażenie na deskę SUP?
Pływanie na desce SUP

Zanim wejdziesz na deskę SUP upewnij się, iż masz odpowiednio dobrany i skompletowany sprzęt (sprawdzaj go zawsze przed wejściem na wodę):

 1. kamizelkę,
 2. wiosło
 3. smycz
 4. statecznik (fin)

Naszym zdaniem ze względów bezpieczeństwa powinieneś już umieć pływać wpław. Zawsze bez względu na umiejętności i doświadczenie pływackie powinieneś posiadać kamizelkę ratunkową/asekuracyjną. Kamizelkę powinieneś dobrać wg swojej wagi. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa jest najważniejsze. W zależności do akwenu, na którym będziesz pływał powinieneś dobrać odpowiednią smycz, która uniemożliwi desce odpłynięcie po wywrotce. Kolejnym kluczowym elementem wyposażenia jest wiosło, które powinna cechować odpowiednia waga, wielkość jak i wygięcie "pióra".  Dobry fin z prostym systemem pozwalającym łatwo go zamontować w skrzynce to podstawa! W naszej SUP Bazie mamy zawsze najlepszy i tylko sprawdzony sprzęt!

3. Jaki ubiór powinno się mieć na desce SUP? Pływanie na desce SUP

Latem gdy jest ciepło wystarczy strój kąpielowy. Jeżeli jest chłodniejsza pora roku warto pomyśleć nie tylko o piance suchej czy mokrej ale również o butach, rękawicach czy nawet kapturze neoprenowym. Pamiętaj z deski SUP możesz korzystać przez cały rok wszystko zależy od odpowiedniego ubrania! Bez względu na porę roku, zawsze noś kamizelkę asekuracyjną lub ratunkową. Zapraszamy do nas na kurs pokażemy tobie przykłady wszystkie składowe części odpowiedniego ubioru na deskę SUP w zależności od pory roku!

nauka pływania na desce SUP
nauka pływania na desce SUP

4. Jak odpowiednio dobrać akwen do nauki wiosłowania na desce SUP?

Zanim wejdziesz na deskę SUP i rozpoczniesz swoją naukę upewnij się, iż będziesz pływał na spokojnym akwenie, bez silnego wiatru czy fali. Odpowiednie warunki spokojnego akwenu wpłyną nie tylko na Twój komfort nauki ale przede wszystkim bezpieczeństwo! Rekomendujemy spokojną, płaską wodę zatoki lub jeziora. Unikajcie na początku rzek lub otwartego morza. Nasza SUP Baza "Orłowo przy plaży" ma idealne, naturalne warunki do nauki wiosłowania na stojąco. Jesteśmy tylko 160 metrów od plaży, mamy łagodne zejście na plażę, plaża jest piaszczysta pozbawiona kamieni, tak samo zejście z plaży do wody jest łagodne i piaszczyste, woda przy brzegu jest płytka a dno piaszczyste. Jesteśmy w zatoce więc siła wiatru i  wysokość fal są zazwyczaj odpowiednie dla osób początkujących lub średnio zaawansowanych. Zapraszamy do nas, przekonaj się jak dobry jest nasz SUP SPOT.

5. Jak dobrać odpowiednią długość wiosła do SUPa?

Najlepiej posiadać wiosło o regulowanej długości (będzie to dla Ciebie najwygodniejsze). Dominującą zasadą dopasowywania długości wiosła jest, że powinno ono mierzyć około 10-15 cm ponad wzrost użytkownika. Optymalna długość wiosła do deski SUP to taka, gdy ręka jest lekko zgięta w łokciu, a nadgarstek oparty na końcu drążka. Inną techniką jest jedna "shaka" ponad głową i też będzie dobrze! Przyjdź do nas wszystkiego Ciebie nauczymy i pokażemy! Wiosłowanie na desce SUP w pozycji stojącej nie jest trudne!

nauka pływania na desce SUP
nauka pływania na desce SUP

6. Jak prawidłowo trzymać wiosło do SUPa?

Po pierwsze chwyć wiosło i unieś je do góry, mając jedną dłoń na końcu wiosła a drugą w tym miejscu, które naturalnie chwytamy, mając obie ręce zgięte pod kątem prostym. Należy pamiętać, iż pióro wiosła jest wygięte w stronę dziobu deski zgodnie z zasadą "logo" na przodzie. Ostatecznie twoje ramiona i wiosło stworzą kształt przypominający trójkąt i to będzie ostateczny dowód, iż prawidłowo trzymasz wiosło! Co to jest "trójkąt" mocy? Jakie jest 5 faz wiosłowania? Co to jest J-Stroke? Wszystkiego dowiesz się na miejscu! Zapraszamy!

7. Jak wejść na SUPa?

Po pierwsze aby nie wpaść do wody i nie uszkodzić deski czy fina należy upewnić się, iż poziom wody w akwenie będzie mniej więcej na wysokości kolan i dopiero wtedy możesz wejść na nich na deskę. Smycz i finy zapinamy oczywiście przed wejściem i położeniem deski na wodzie. Wiosło połóż na desce za uchwytem do przenoszenia deski (patrząc w kierunku dziobu). Ważne aby po wejściu, kolana były po obu stronach rączki do przenoszenia. Należy wykonać kilka ruchów wiosłem aby deska płynęła i dopiero wtedy wstać na deskę. Z przyklęku przejdź powoli do przysiadu, po czym wstań, utrzymując plecy prosto i patrząc przed siebie. Nasz instruktor wszystko Tobie zademonstruje i wytłumaczy. Dzięki prawidłowemu wiosłowaniu na stojąco z naszym instruktorem, pozbędziesz się złych nawyków! Do zobaczenia na wodzie w Orłowie!

nauka pływania na desce SUP
nauka pływania na desce SUP

8. W którym miejscu stać i jak zachować prawidłową postawę na desce SUP?

Rączka deski to idealny środek, w tym miejscu, deska jest najszersza i przez to najbardziej stabilna. Prawidłowa postawa ciała na desce SUP to stopy na środku, po obu stronach rączki, rozsunięte na szerokość ramion, kolana lekko ugięte, plecy proste ale tułów lekko pochylony do przodu. Ważne aby stopy płasko przywierały do powierzchni, nie stać na piętach ani na palcach. Ważne aby pamiętać, iż nie garbiąc się i trzymając głowę prosto, mieć również wzrok skierowany na horyzont. Dobra pozycja, postawa i technika to komfort wiosłowania. Przy dobrej technice wiosłowania, pokonywanie nawet długich dystansów, doświadcza się bez poczucia większego zmęczenia.

9. Jak prawidłowo wiosłować na desce SUP?

Najważniejsze to wiosłować i trzymać ręce wyprostowane, gdyż jeśli będziesz miał ręce zgięte i wiosłować będziesz wyłącznie ramionami, szybko się zmęczysz. Prawidłowa technika wiosłowania na desce SUP wygląda w następujący sposób:

 • zanurz pióro wiosła pionowo, trzymając za trzonek od góry prostopadle do wody, z wyprostowanymi plecami, pochyl się lekko do przodu, mając kolana delikatnie ugięte i patrząc przed siebie
 • energicznie pociągnij wiosłem blisko i wzdłuż burty deski, ruch kończ na wysokości pięt (wiosłowanie za stopami jest nieefektywne co więcej deska zaczyna skręcać);
 • wyciągnij wiosło z wody w sposób naturalny bez wysiłku, skręcając drążek o 90 stopni;
 • powtórz wszystko w tej samej kolejności aż deska zacznie skręcać a wtedy zacznij wiosłować po przeciwnej stronie.
Nasz instruktor wszystko Tobie zademonstruje i podpowie, ucz się od najlepszych!
nauka pływania na desce SUP
nauka pływania na desce SUP

10. Jak spaść i wrócić na deskę sup?

Nigdy nie wiadomo co jest pod wodą na dnie, więc staraj się upadać płasko, nie na nogi ani na głowę. Trzymaj wiosło, staraj się go nie wypuścić aby nie upaść na nie lub aby nie spadło na Ciebie. Dzięki smyczy deska daleko nie odpłynie. Nie chwytaj za rączkę bo możesz obrócić deskę do góry dnem. Najlepiej chwyć rękoma za drugą burtę deski i spróbuj się wciągnąć. Uważaj na pozycje nóg  aby nie były za mocno pod deską  w trakcie wchodzenia. Można też zanurzyć rufę deski i wciągnąć się, trzymając ręce po obu stronach deski! Powodzenia i do zobaczenia na wodzie! Pływanie na desce SUP nie jest trudne! Pływaj z nami i wypoczywaj w Orłowie!

How to start

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi scelerisque, nisl vitae scelerisque varius, est metus fermentum ligula, eu vestibulum tortor lectus vel turpis.

Guide Directory

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi scelerisque, nisl vitae scelerisque varius, est metus fermentum ligula, eu vestibulum tortor lectus vel turpis.

FAQ

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi scelerisque, nisl vitae scelerisque varius, est metus fermentum ligula, eu vestibulum tortor lectus vel turpis.

SUP BAZA
ORŁOWO PRZY PLAŻY
SZKOŁA & WYPOŻYCZALNIA
DESEK SUP

KRS: 0000923354

NIP: 5862372883

NR KONTA:
15 1240 1242 1111 0011 0885 8917